Рено Аркана клуб | форум Renault Arkana club

Приветствуем Вас на форуме Renault Arkana.

Зарегистрируйте бесплатный аккаунт сегодня, чтобы стать полноценным участником клуба! После входа в систему вы сможете участвовать на этом сайте, добавляя свои собственные темы и сообщения, а также общаться с другими пользователями используя весь имеющийся функционал форума! Присоединяйся и делись опытом владения Renault Arkana!

Анатолий Калицев о Рено Аркана

АНАТОЛИЙ КАЛИЦЕВ (RENAULT RUSSIA): «РЕНО АРКАНА КАРДИНАЛЬНО ОТЛИЧАЕТСЯ ОТ ВСЕЙ SUV-ЛИНЕЙКИ RENAULT ПО ЕЗДОВЫМ СВОЙСТВАМ»

Журналист и ведущий телеканала «Авто Плюс» Павел Федоров на ММАС 2018 рассказал о новом купеобразном кроссовере от компании Renault, получившем имя Arkana. Рассказ интересен двумя интервью, которые Павел взял у представителя Renault Russia Анатолия Калицева и у своего коллеги по цеху Александра Пикуленко.

Renault_arkana.jpg

Друзья! Добро пожаловать на мой YouTube-канал. Наконец-то, я взялся за старое. Это Московский автосалон. И сегодня мы поговорим про Renault Arkana. Самая главная премьера от Renault в этом году – для нас, конечно же, наверное, одна из главных премьер Московского автосалона. Это тот самый кроссовер, которым нас, ну, не пугали, а которым травили душу весь год.

Павел Федоров
Журналист, ведущий​

Итак, автомобиль, который создан в Москве на «Автофрамосе». Это глобальная модель, которая потом пойдет на все рынки без исключения. Как вы видите, это купе-кроссовер. Когда сдернули покрывало, был просто всеобщий «вау». Потому что было известно, что это купе-кроссовер, были уже видны какие-то тестовые прототипы, фоточки откуда-то из Испании. Но как эта машина выглядит живьем – мы поняли только сейчас. И – да, это макет, то есть серийные машины появятся позже. Они уже есть на заводе, их никому не показывают, но сказали, что изменения будут минимальными. Это круто. Мы, значит, понимаем, как будет выглядеть автомобиль.

Передняя часть довольно традиционная. С-образные ходовые огни, большой крупный знак Renault – всё это нам известно. Больше интересует, конечно, боковая линия задней части. Силуэт автомобиля – стопроцентный купе-кроссовер. Это лифтбек, то есть дверь поднимается целиком. Соответственно, доступ ко всему багажнику (он должен быть большого объема). При этом совершенно видно, что машина с очень длинной колесной базой. То есть это, наверное, сегмент С+. Она по колесам больше, чем Skoda Octavia. И в этом смысле, наверное, это прицел на тех, кто не просто хочет купить себе кроссовер или внедорожник типа Duster, Kaptur (всё это уже есть у Renault), а кто рассматривает легковушку, но не хочет обычный автомобиль.

В концепции заложено следующее. Мы понимаем, что это «Автомфрамос», что это Renault, это, конечно же, платформа В0, как она называлась ранее. Соответственно, будет неубиваемая подвеска и будет очень крутая управляемость. Причем обещали над этой машиной поработать основательно. Потому что здесь другие подвески и здесь другое рулевое управление. Очевидно, появилась, наконец-то, регулировка по вылету, которой нет в этих автомобилях (ее очень не хватает высоким людям, в частности). Пока мы не знаем, где расположен усилитель руля. Может быть, он уже не на валу, а находится внизу как у всех драйверовских моделей. Это тоже сказывается на управляемости, на остроте руления. Вот сейчас как раз проходит в эти дни финальная доводка машины на заводе и учат ездить. Это самое важное.

И обещают очень много инноваций по технике, то есть это, прежде всего, электроника. Что там будет – непонятно. Будет ли адаптивный круиз-контроль, будут ли проекционный дисплейчик на лобовое стекло. Это сейчас такая фишка, которая есть у всех: у корейцев, у немцев, у китайцев, наверное, уже тоже появится. Обо всем этом мы попробуем попытать человека, который работает в Renault. Он нам всего точно не расскажет, но, тем не менее, максимум свежей информации попробую из него сейчас выудить.

Что это за машина и как она появилась? Зачем, вообще, всё это у Renault? И почему именно в Москве? Я нашел человека, который, собственно, всё знает, но, скорее всего, нам всё не расскажет. Анатолий Калицев из «Renault Россия».

Анатолий Калицев
Эксперт по потребительским свойствам автомобилей Renault, регион Евразия (компания «Renault Россия»).​

Интервью с Анатолием Калицевым

Интервьюер: Анатолий, мы понимаем, что вы это всё затеяли года 3-4 назад. Это же не вчера вы придумали сделать новый кроссовер, почему-то именно производить в Москве, почему-то именно купе-кроссовер, именно красный и так далее.

Анатолий Калицев: На самом деле, конечно, мы это придумали не вчера. Но я очень рад и горд, что это придумали мы. Я помню это время, когда мы рисовали самый первый слайд запроса на абсолютно новую модель, которой еще не существует ни на одном и рынков. В отличие от Kaptur, где мы сделали первый шаг для российского Renault и создали из идеи европейского Captur собственный новый автомобиль. Здесь мы создали и саму идею тоже сами. И поэтому Arkana – прекрасный автомобиль, созданный, по сути дела, нами совместно с нашими будущими клиентами.

Интервьюер: То есть сначала – Россия, а потом – весь мир.

Анатолий Калицев: Да. Но здесь действительно в разработке автомобиля принимали участие сами клиенты. Мы опрашивали…

Интервьюер: Это «реноводы», то есть это люди, которые сейчас владеют Renault?

Анатолий Калицев: Нет. Это и люди, которые владеют Renault, и люди, которые не владеют Renault, и те люди, которые хотели бы купить Renault, и те люди, которые не хотели бы купить Renault. Мы исследовали абсолютно все группы клиентов всего сегмента «С» (и SUV и не SUV). Реально было несколько сотен людей (точно) опрошено, в несколько, скажем так, волн, в нескольких городах. И мы совместно с клиентами выбирали и утверждали затем концепцию.

Интервьюер: Это такой автомобиль мечты, российский автомобиль мечты, по сути.

Анатолий Калицев: Именно так и есть. Мы даже первый профиль кузова выбирали по результатам огромного исследования.

Интервьюер: Ну, люди же сумасшедшие. Они нафантазируют: «Хочу Ferrari», «Хочу, чтобы были, соответственно, двигатели как у Bugatti», «Хочу, чтобы был дорожный просвет как у Mercedes-Benz 4 гелик в квадрате» и так далее. Это же будет что-то совершенно невероятное.

arkana.jpg

Анатолий Калицев: Ну, конечно, надо клиента слушать и надо понимать, сопоставлять возможности с потребностями и скажем так, хотения с возможностью купить. Потому что у всего есть своя цена, естественно.

Интервьюер: Да, это тоже важный вопрос. И, я так понимаю, ниша если между Kaptur и, соответственно, Koleos, то это где-то от полутора миллионов до двух.

Анатолий Калицев: Ну, сейчас трудно говорить и как-то прогнозировать цену, но нишу вы совершенно правильно назвали. Это именно ниша, которая сейчас на данный момент пуста: между Kaptur и Koleos.

Интервьюер: Ну, у вас пуста, а у конкурентов там машины есть.

Анатолий Калицев: Естественно. Но, опять же, нельзя сказать, что этот автомобиль целится сугубо в пользователей SUV. Это автомобиль, который должен сказать тем, кто ездит сейчас на автомобилях сегмента «C» (или хочет купить автомобиль сегмента «C»), он им должен сказать, что: «Ребята, а может быть, вам не нужна обычная низкая машина? Может быть, вам рассмотреть вариант «C» седана (по виду), но поднятого, с большим дорожным просветом, с большими колесами, с наплевательским отношением к тому, какая дорога?» и так далее, и так далее.

Интервьюер: Это – да.

Анатолий Калицев: То есть здесь мы действительно пошли на поводу у клиентов (как мы это всегда делаем), провели самые масштабные за всю историю Renault в России исследования и создали впервые абсолютно новую модель.

Интервьюер: Что по технике? Понятно, что если это Москва, то здесь у вас на конвейере стоит платформа B0. Вы называете, что это новая платформа С-SUV, но, наверное, сильно модернизированная В0. В принципе, она хороша тем, что она неубиваемая. И Kaptur, и Duster, и Logan это доказали – по любой дороге машина едет. Но этот автомобиль сильно крупнее: он больше, и база колесная больше.

Анатолий Калицев: Да. Здесь, смотрите, какая интересная история с платформой. Название В0 пошло с 1998 (если я не ошибаюсь) года, когда у нас был Renault Clio Symbol (он еще тогда назывался Renault Symbol).

Интервьюер: Смешная такая штучка с багажником прилепленным. Из Турции, по-моему, откуда-то.

Анатолий Калицев: Смешная. Но именно с нее началась слава автомобиля Renault как неубиваемых и непробиваемых по подвеске и так далее.

Интервьюер: Соглашусь.

Анатолий Калицев: С тех пор в этой платформе не осталось вообще ничего из того багажа, скажем так, который вез в своем большом багажнике Clio Symbol. Здесь важно понять вот что. Автомобиль состоит из платформы и кузова. Кузов здесь, естественно, абсолютно новый – стопроцентно. Что касается платформы. Платформа состоит из силового агрегата и шасси. Двигатель: здесь будет у нас два новых силовых агрегата – в переднеприводном и полноприводном исполнении. Причем это будет тоже мировая премьера.

Интервьюер: То есть вообще новый для рынка в принципе.

Анатолий Калицев: Это новый для Renault в мире силовой агрегат.

Интервьюер: Не 1.6 и не 2.0 литра бензин?

Анатолий Калицев: Один из двигателей будет абсолютно новый, и он будет и в переднеприводном, и в полноприводном исполнении.

Интервьюер: Интересно.

Анатолий Калицев: Новый и двигатель, и трансмиссия.

Интервьюер: Наконец-то. Друзья, вы же помните, старый автомат – мы от него устали. Вариатор ниссановский – это круто, но кому-то на бездорожье нужно больше. Новая коробка, новый автомат?

Анатолий Калицев: Новая трансмиссия. Пока мы не анонсируем данные. Сами же сказали, что я всего не расскажу. Действительно, это будет абсолютно новая мировая премьера силового агрегата. Двигатель – это новейшая разработка альянса совместно с глобальным нашим партнером. Пока мы больше деталей не раскрываем.

Интервьюер: О как! Интересно.

Анатолий Калицев: Но что касается платформы (второй пункт), не только двигателя, не только силовые агрегаты. Есть еще шасси. Шасси здесь, если брать самую современную версию платформы Global Access (это Kaptur на сегодняшний день), от Kaptur Arkana отличается (именно только по шасси) более чем на 55%.

arkana-renault.jpg

А.Калицев: Мы делаем из автомобиля driver's car

Интервьюер: Ну, там же у нас есть версия: с передним приводом – там балка, с полным приводом – независимая подвеска. Здесь тоже будет игра какая-то, наверное?

Анатолий Калицев: Естественно. Какие-то архитектурные решения будут общими, какие-то решения будут различными. Например, если мы берем один из таких краеугольных камней платформы – это рулевое управление (рулевой механизм, рулевая колонка).

Интервьюер: Где? На валу?

Анатолий Калицев: Здесь новое и то, и другое: и рулевой механизм новый, свой, и рулевая колонка своя.

Интервьюер: То есть, естественно, она должна регулироваться. Этого не очень хватает в Каптюре – чтобы регулировка была еще по вылету.

Анатолий Калицев: Не скажу пока.

Интервьюер: Ну что ж такое?

Анатолий Калицев: Но будет.

Интервьюер: Отлично.

Анатолий Калицев: Так что здесь, действительно, в том, что касается платформы – ее нельзя уже назвать «платформой В0», она слишком далеко ушла.

Интервьюер: Анатолий, естественно, как человека, который уже в процессе: всех очень интересует не только вид автомобиля, а то, как он едет. Вы-то уже покатались?

Анатолий Калицев: Да.

Интервьюер: Что там? Это драйверская машина? Выглядит она стремительно – купе-кроссовер.

Анатолий Калицев: Да. Я могу вам совершенно точно сказать, что мы делаем из этого автомобиля driver's car, по сути дела. То есть мы хотим, чтобы этот автомобиль ехал динамично и комфортно, и безопасно во всех, скажем так, режимах и на любых покрытиях дорог. То есть мы хотим сохранить фирменную непробиваемость подвески. При этом мы хотим придать автомобилю гораздо больше динамичности, гораздо больше легкости и точности в управлении.

Интервьюер: Значит, ребята, наверное, будет еще какая-нибудь спортивная версия. Это по-другому не бывает, раз уже динамика заложена в основе.

Анатолий Калицев: Ну, в перспективе – почему нет? На самом деле, действительно, вы увидите, что автомобиль кардинально отличается от всей нашей SUV-линейки по ездовым свойствам.

Интервьюер: Это только макет. Салона, по сути дела, нет. То есть его как бы видно, этот салон, но он же будет совершенно другой в следующем году. Да? То есть над ним еще работают.

Анатолий Калицев: Ну, интерьер тоже есть уже. Потому что уже начинают производиться предсерийные экземпляры на Московском заводе, и вся конструкция автомобиля уже заморожена, скажем так, то есть она уже определена.

Интервьюер: Ну да. Никто просто его не видел пока.

Анатолий Калицев: Конечно, мы его пока не покажем, но мы покажем его чуть позже обязательно, как и серийный облик автомобиля, который, кстати, не очень сильно будет от него отличаться.

Интервьюер: И это хорошо. Потому что видно, что машина практически готова. И даже дизайн колесных дисков, то есть всё-всё-всё.

Анатолий Калицев: Да. И здесь что касается интерьера – он тоже будет абсолютно новый, с очень хорошей эргономикой, удобным расположением всех приборов, кнопок и так далее. То есть всё это будет.

Интервьюер: По технологии вопрос. Если машина становится более современной. У корейцев сейчас уже пошли адаптивный круиз-контроль, система помощи при выезде задним ходом и так далее. По электронике здесь тоже что-то появится новое? У Renault же в активе всё это есть.

Анатолий Калицев: Да, здесь будет много новых элементов: и в электронике, которая касается безопасности, и в электронике в плане того, что в английском называется «сonnectivity». То есть и мультимедийные системы... Ну, в общем, пока рано об этом говорить, но нового будет очень много (и по этой части).

Интервьюер: То есть впервые то, что появится в России в Renault, появится именно на Arkana. То есть какие-то будут вещи, которые впервые у нас в России.

Анатолий Калицев: В том числе.

Интервьюер: Ну, вот как еще вытянуть из человека информацию? Я просто не знаю. Спасибо большое. Будем рассматривать дальше. Поздравляю с премьерой.

Анатолий Калицев: Спасибо.

Ну что? Что могли – выудили из Анатолия. Давайте еще раз посмотрим на дизайн Рено Аркана. Кстати, имя такое тоже довольно необычное. Хотят они нас с вами заарканить с этой машиной. Все-таки главное здесь сейчас то, что можем оценить, – это дизайн. Вот Лоуренс ван ден Акер – автор всего этого. Я напомню, что парень до этого работал в Mazda. И, кстати говоря, смотришь на эту машину (и красный цвет, и линии) и думаешь: «Ага, где-то всё это подспудно уже видели». Возможно, это по Фрейду, но я Mazda резко вспомнил почему-то. И это хорошее сравнение. У Mazda очень красивые были концепты и сейчас они очень красивы и стремительно динамичны.

Плюс, как мы узнали, машина должна быть драйверски динамичной. В облике это считывается. Я сам «реновод». Вы знаете, что у меня Renault Grand Scenic. Мне нравится эта машина. И на эту машину поглядываю с интересом. Интересует, конечно, интерьер: как всё сделано. Потому что если мы вспомним сейчас Kaptur – с наружи всё круто, реально он красивый. Но садишься внутрь – всё кондовое, всё старенькое. Здесь должна внутри произойти революция.

Салон видно очень плохо. Это (еще раз повторюсь) макет. Но меня, например, насторожило, что по-прежнему, очень низко находится дисплей мультимедиа системы. Если помните, у Duster он вообще в полу, у Kaptur – чуть выше. Здесь он как-то тоже, ну, не наверху, как у конкурентов. И это для меня лично было бы серьезным минусом. Но, опять же, посмотрим, как там всё исполнено: какие материалы, какие технологии. Французы – вообще, мастера как-то очень странно компоновать вещи. Я ценю по своему Grand Scenic, что у меня есть очень дорого исполненные элементы, а есть вещи, на которых откровенно в интерьере сэкономили. Это, конечно, такой разрыв шаблона. Эта машина создавалась по запросу российского клиента. И вот эти все «хотелки» и требования должны были учесть и сделать так, как нужно, в первую очередь, нам.

Смотрите это интервью в видео-формате

Интервью с Александром Пикуленко

Рено Аркана должна понравиться очень широкому кругу автолюбителей: это и молодежная аудитория, возможно, люди старшего поколения (почему бы и нет?) Давайте спросим у Сан Саныча Пикуленко...

Александр Пикуленко
Автоэксперт, журналист

Интервьюер: Александр Александрович, скажите, такого типа автомобили, как купе-кроссоверы, могут понравиться людям старшего возраста? Я вот своего отца не могу представить, чтобы он, например, «запал» на этот автомобиль. Он захочет квадратный большой багажник, как в Duster, допустим.

Александр Александрович: Здесь естественное развитие линейки на платформе В0. Мы начали с угловатого ящика типа Duster (такого пенсионерски-экономного варианта), плавно перешли к семейно-молодежному Kaptur, а сейчас добавили такой X6 для бедных.

Интервьюер: X6 для бедных уже было с корейцами (с SsangYong). Это, наверное, все-таки...

Александр Александрович: В данном случае мы получили купе-кроссовер, очень стильный автомобиль, но в варианте, когда у человека нет денег на «премиум» сегмент.

Интервьюер: Хорошо. А как вы думаете – обещают драйверское вождение. Ведь у нас все-таки Renault – это что-то бюджетное. А эта машина уже с претензией в сторону Koleos, то есть для аудитории, у которой есть (ну, давайте считать) два миллиона рублей.

Александр Александрович: Платформа В0 просто не предполагает драйверское вождение в своей ипостаси изначально.

Интервьюер: Александр Александрович, а как же раллийный Logan, который удалось гонять?

Александр Александрович: Вот раллийный Logan – это как раз апофеоз того, что можно выжать из этой платформы. Поэтому пытаться сделать из этой тайны какое-то быстрое бытие – это вряд ли получится.

Интервьюер: Не знаю. Друзья, вы видели видео, как мы гоняли по Ладожскому озеру, где отключили всю систему ESP. Ну, действительно машина позволяет как-то ее ломать, управлять.

Александр Александрович: Все-таки давайте оставим эти машины тому сегменту, где будут радоваться наличию дизайна, стильного интерьера и доступной цены.

Пикуленко и Фёдоров.jpg

Александр Пикуленко и Павел Федоров

Вот и всё. Ну, вы поняли. Да? Тем не менее, серийный автомобиль появится в продаже уже в середине следующего года. Цены обещают где-то между Kaptur и Koleos (соответственно – от полутора до двух миллионов рублей). Полный и передний привод. А дальше – посмотрим.

Интервьюер: Вот смотри, у меня вопрос к Сан Санычу был такой: «Людям старшего возраста может такой дизайн понравиться и, в принципе, по сути, автомобиль может быть им адресован?» Он как-то сказал: «Нет-нет, ребята, это все-таки история для молодежи». Причем очень уповал на бюджетность и на то, что эта машина не может быть драйвовой. Я, проездив в Renault Logan Cup, понимаю, что тачка может валить конкретно. По крайней мере, я так не умею ездить, как может ехать машина.

Павел Карин (#скупердерия): Драйвовость – это хорошая последняя фраза. Потому что это для многих так. Драйвовость определяется настройками, а не столько конструкцией. Понятно, когда мы говорим о сравнении в одинаковых условиях, в абсолютно таких при прочих равных и борьбе за доли десятые, тысячные и прочие – там вылезает уже конструкция. Во всех остальных случаях – само удовольствие от вождения, ощущения можно сделать на любой платформе. Вопрос цели создателей – как ее настраивали и так далее. А что касается кому адресован автомобиль (старшим, младшим), я уверен, что есть такие старшие, которым понравится, я уверен, что есть такие младшие, которые не понравится. Поэтому это абсолютно широкая и потенциально глобальная тема.

Комментарии

zynga poker hack

2020 NOVEMBER UPDATED! PREMIUM LIMITED HACK

KW:
Zynga Poker App 2021
Texas Holdem HACK Zynga CHIPS GENERATOR 2021

Source websites:
1. https://www.cyber.nj.gov/public-data-breaches/zynga-inc
2. https://oag.ca.gov/privacy/databreach/list

Zynga's parable is half a definitive lie of a serious perception, recalcitrant execution and a sensation so pronounced that it's unyielding to imagine. The other half is a heartsick chapter forth how shoe, rudeness and tight-fistedness can mutate a thriving party into a soulless juggernaut focused on exploiting employees and earning money at all costs. This is the downhearted myth of a vast undertaking.

Allowable inferior starts
In 2007, Mark Pincus founded Zynga (then Presidio Media) with a classify of friends. Its goal was to father societal games in search Facebook. The new plank did not have numberless users even now, and this epitome of entertainment was by the skin of one's teeth beginning. Nonentity equivalent predicted how pre-eminent it would be to develop peewee games for regulars on social networking sites.

My opening encounter with Zynga is of routine Zynga Poker. A nicely constructed panel, the faculty to wing it belittle and step on the gas with friends, sport and self-governing fun. The problems started pretty quickly. After I head bought a insignificant numeral of chips, a series of nightmarish hands came into the open on top of the pattern infrequent days. The craft of the procedure was so clear to me (promoting down sliver players) that I straightaway didn't want to play.

Currently, Zynga is a corporation importance a sprinkling billion dollars. It produces games as a replacement for Facebook, Google+, Tencent and Android and iOS transportable platforms. Around 3,400 people line in the corporation.

zynga free chips

2020 NOVEMBER UPDATED! PREMIUM LIMITED HACK

KW:
ZYNGA POKER Chips Verdienen 2021
Cheat Codes For ZYNGA POKER Chips Iphone 2021

Source websites:
1. https://www.cyber.nj.gov/public-data-breaches/zynga-inc
2. https://oag.ca.gov/privacy/databreach/list

Zynga's news is half a classic lie of a gigantic perception, stubborn realization and a triumph so marked that it's hard to imagine. The other half is a sad chapter thither how shoe, rudeness and avarice can mutate a thriving party into a soulless juggernaut focused on exploiting employees and earning take at all costs. This is the sad dispatch of a great undertaking.

Good bad starts
In 2007, Insigne Pincus founded Zynga (then Presidio Media) with a group of friends. Its end was to create social games for the benefit of Facebook. The new programme did not have many users yet, and this epitome of amusement was just beginning. Nobody cool predicted how successful it would be to develop stinting games on regulars on community networking sites.

My elementary stumble upon with Zynga is of progress Zynga Poker. A nicely constructed panel, the faculty to play and contention with friends, sport and unrestricted fun. The problems started cute quickly. After I head bought a unimportant mass of chips, a series of nightmarish hands came at large over the last scattering days. The fraud of the procedure was so undeniable to me (promoting squat sliver players) that I immediately didn't lack to play.

Currently, Zynga is a corporation benefit divers billion dollars. It produces games representing Facebook, Google+, Tencent and Android and iOS movable platforms. Nearby 3,400 people have a job in the corporation.

https://koemm-pr.weebly.com/about-nutaku-coins-free-2021.html

Study reviews of matches prior to purchasing them. You may well be waiting for the brand new shooter game ahead out, but in the event that you purchase it without reading reviews, it is going to be a substantial waste of time. Have a look at at three to five reviews prior to putting your hard earned money back over a game you won't like.
If you've got more than one child sharing a gambling platform, you are likely knowledgeable about the difficulties of getting children to give each other turnsout. And for most kiddies, it's bothersome to get to quit your match right in the middle of some degree! To make all happy, set up a warning program which offers your child ample time in order to complete before someone else gets a change. Ask your kids what a fair amount of time would be, such as for instance fifteen minutes or a half hour. You're able to also use an alarm for warnings.

KW:
NUTAKU-Gold-Hack 2021
NUTAKU Gold Hack Download Youtube 2021
Free Gold Coin Mod Sok NUTAKU 2021
NUTAKU Golh Hack Download Free 2021
Hack NUTAKU Harem Battle 2021

https://koemm-pr.weebly.com/uploads/1/3/4/6/134637591/nutaku-coins-free-2021-ebook.pdf

Study reviews of matches before you purchase them. You may possibly be waiting for the brand new shooter game to come outside, but if you acquire it without having reading reviews, it is going to be a tremendous waste of time. Have a look at at three to five five reviews previous to putting your hard earned money down on a game you wont enjoy.
If you have more than one child sharing a gambling platform, you're probably knowledgeable about the difficulties to getting kids to provide each other turnsout. And for kids, it really is frustrating to have to give up your game correctly in the middle of a degree! To make all satisfied, set up a warning program which gives your son or daughter considerable time in order to complete before somebody else gets a flip. Consult your kids what a reasonable sum of time would be, such as for instance fifteen minutes or just a half an hour. You're able to also use an alert for warnings.

KW:
Free NUTAKU Gold Codes 2021
NUTAKU Hack Without The Spywere 2021
NUTAKU Gold Hack Pass 2021
Free Nutaku COINS Codes No Surveys 2021
Any Hack And Slash Rpg On NUTAKU 2021

https://koemm-pr.weebly.com/uploads/1/3/4/6/134637591/nutaku-coins-free-2021-ebook.pdf

Study reviews of matches prior to purchasing them. You may well be looking forward to the new shooter video game ahead out, but if you buy it without having reading reviews, it is going to soon be a big waste of time. Take a look at at three to four five reviews previous to placing your money down on a game you may not like.
In the event you've got more than one child sharing a gaming system, you're probably knowledgeable about all the difficulties to getting children to give each other turnsout. And for most children, it is bothersome to have to stop your game correctly in the midst of a level! To earn everybody happy, establish a warning process which offers your son or daughter ample time to finish before someone else receives a turn. Ask the children what a reasonable sum of time is, such as for instance fifteen minutes or a half hour. It is possible to even use an alert such as warnings.

KW:
Is The NUTAKU Gold Hack Safe 2021
NUTAKU Pc Hack 2021
Nutaku CHEATS 2021
Free Coins On NUTAKU 2021
NUTAKU Ruby Hack Android 2021

https://koemm-pr.weebly.com/about-nutaku-coins-free-2021.html

Read reviews of games prior to buying them. You may possibly be waiting for the new shooter game to come out, but in the event that you purchase it without hearing reviews, it is going to be a huge waste of time. Take a look at at three to four five reviews just before putting your cash back over a game you may not like.
If you have more than 1 child sharing a gaming system, you're probably knowledgeable about the difficulties of getting children to provide each other turns. And for most children, it's frustrating to have to quit your game directly in the middle of a level! To earn all satisfied, establish a warning program that gives your son or daughter ample time in order to complete before somebody else receives a change. Ask your kids what a reasonable quantity of time would be, these as for instance fifteen minutes or even a half hour. It's possible to even use an alert such as warnings.

KW:
NUTAKU Game How To Get Free Gold 2021
Daily Hacks/Nutaku Hack 2021
NUTAKU Gold Hack Paid 2021
NUTAKU Gold Hack Rar Password 2021
Is The NUTAKU Gold Hack 2021

ONLYFANS HACK 2021. Free Membership.

Free ONLYFANS Toyadabody Videos 2021
ONLYFANS Free Codes 2021
Princessxlatina ONLYFANS Free Video 2021
Get ONLYFANS For Free 2021
How To Access ONLYFANS Accounts For Free 2021

Anyone can register at OnlyFans. Unaccommodating to appearances, consideration the happening that there is a lot of blue contentedness, the operation itself is not solitary on eroticism. The website is also old aside tone bloggers, nutritionists, and more.

After signing in to the app, you can share or view photos, videos and palpable broadcasts. You can profit by the reference as a subscriber. Then you get access to the content that your subscribers are provided with nearby the being you tail, and you hold out the monthly cost, which is individually tenacious past them. You can also be a earning person, i.e. you quota sundry components with your fans. Every time you promote any fee to a viewer, OnlyFans gives you 80% of the payment received.

kkh hack 2021

Read These Hints Prior to Downloading Your Tunes
Tunes downloading is some thing that children now have adult performing. Having said that, for anyone more than 20, it is a process we must master. In order to know exactly how exactly to get it done right, exploration has to be completed. This informative article is a wonderful beginning in case you wish to find out more.
Always ensure you download your tunes via a legal site. If you download music illegally, you can face harsh fines. In several cases it's possible to be fined as much as $500 each track. The artists have to get paid to the music that they create, so down load just legal copies of those songs that you love.
In order to produce certain the music that you would like to download fits right into your month-to-month budget, consider using a website that charges a subscription payment, in place of a fee for every download. You can get the precise quantity of money that you want to spend on downloads each month and be aware that you won't go on the quantity.
Tired of making use of illegal means to download your own music. You can find numerous peer to peer networks available that'll give you accessibility to many songs. However, this will open you up to potential legal troubles and enormous penalties if captured. These free files could additionally comprise hidden malware. In general, it truly is really a better and safer substitute for merely purchase what you like.
When downloading new music online, make sure that you merely download data files using the proper expansion. Never download files together with .exe document extensions. This extension can damage your computer. It can creep up your personal computer system and totally damage it. A whole lot worse, you might open up yourself to identity theft along with alternative security difficulties.
If you purchase your songs via iTunes, cover the additional cash for iTunes Match ($25 a calendar year ). This music agency provides you accessibility to t library online internet - perhaps not just the music you've previously purchased. I tunes Match talks about most your music and games them with a cloud model. It really is a fantastic way to increase your music library.
Free audio Archive and also The Internet Archive offer you free music that is totally valid for down load. Check out them if you are working on constructing your collection. They often comprise music from obscure or lesser recognized musicians, and the music spans every single genre. Downloading is straightforward once you are at the site.
Prior to downloading any music on a new website, make sure to read through the reviews on that website in order to avoid downloading a virus. Examine reviews that talk about malware or viruses. If you will find any reviews indicating the web site has malicious files, you ought to stay away from it. Even in case there are no bad reviews, you should still be mindful.

kw:
KIM KARDASHIAN HOLLYWOOD Hack 6.3.0 OCTOBER 2020
Home Cheats OCTOBER 2020
Kim Kardashian The Game OCTOBER 2020

KKH Hack 2020 OCTOBER NOVEMBER PREMIUM
KKH FREE HACK

Hentai Heroes Kobans – Hentai Heroes Kobans and Money GIVEAWAY
OCTOBER UPDATED

KW:
HENTAI HEROES Cheats No Human Verification 2020
HENTAI HEROES KOBANS COINS Coupon 2020
HENTAI HEROES KOBANS Money Coupon Code 2020
HENTAI HEROES 20 Hack
HENTAI HEROES Cheats Android 2020
HENTAI HEROES KOBANS COINS Hack Android 2020 NOVEMBER
HENTAI HEROES Money Hack 2020
HENTAI HEROES COINS Hack No Survey 2020 NOVEMBER
HENTAI HEROES KOBANS COINS Hack iOS 2020 NOVEMBER

psn codes list 2021

A Must Read For Based Video-gamers
Video games are often enjoyable to play. By the initial Atari games straight back in the daytime to this computer games and online video gaming of hightech systems that are out now, game titles certainly are a pastime that'll last for a long time. Contemplate the subsequent tips about videogames.
Study and know the evaluation system employed for video games. Games are not just for kids, and there are lots of that are perhaps not for kids at all. Each games offers a rating, such as for instance EC for early youth to AO, which means older people just. If your game obtain is really for somebody else, especially a minor, be sure the match's content is appropriate for this individual.
KW:
How To Get Free Playstation Codes
Free PSN Codes Without Offers 2021
Free PSN Codes No Surveys Or Downloads 2021
Free PSN Codes List 2021
Playstation Codes Generator 2021

Invest in Startups You Love - Equity Crowdfunding | Wefunder

A lot of men and women devote a great deal of dollars every month on ringtones to their own iPhone. You are able to avoid spending money in case you apply the Ringtone Maker app to produce your own personal. The program is totally free and it shows you how you can create ringtones out of many of one's favorite music genres.
You ought to stay calm if your i-phone freezes up. You ought to first attempt to use the sleep/wake button to run it into working back again. If it will not get the job done, press both the home button and the sleep/wake button and hold them downagain. This may prompt you by way of a hard reset of your mobile between the tab, nonetheless it will bring up it following some moments.
In case you find Siri's voice to become grating, you can find alternative choices you are able to make. Find the Siri work which is from the typical ->settings section. After you are doing this, you may place that the Siri's language into French, German, or even English. You might also need the choice of shifting Siri's accent into an Australian or British one. Siri's British voice is really the a man made.
There are a number of ways to save time whilst typing on your own i-phone. Access the computer keyboard section at the placing's overall are also and make a short cut to yourself. In the event you do this, it will program any words or phrases that you utilize often. Afterward, in the future, you usually do not have to type them all out every moment; point.
Since you read the above mentioned article, you should be upto speed with most of the modest technological progress of this i-phone. Even the iphone is amazing gadget, but it also works better for those who realize all the advice and tricks. After examining the aforementioned tips you ought to involve some wonderful knowledge about what the iphone is about.
If you're a function woman, it can be extremely beneficial for you to be suffering with an iPhone for the benefit of work. Not solely will you be able to call and subject-matter your colleagues from anywhere, but you can also send emails, stop in work sites, and access notable information from anywhere at any time.
As a replacement for those who interact frequently on social-networking sites, the iPhone makes it unexcitedly to visit up to celerity with them. It is frank to remark, download photos and tie with your friends. Many college students discover to be having an iPhone is a convenient way to running backstay connected to the internet away from home.
If you secure your iPhone in hand and go on upon that once in a lifetime pictures, you can fasten on it without unlocking your phone. Simply tap-tap the current in button twice while your phone is to locked. You will accompany a scattering icons, and only of them wishes be your camera icon. Pick your photograph and it will instantly be saved to your phone.

iTunes information

Free iTunes Gift Card Codes 2021
Where To Find Free iTunes Codes 2021
Apps That Get You Free iTunes Gift Cards 2021

Doubledown Casino Free Chips 2021

KW:
DDC Free Chips Promo Codes 2021
Free Code Doubledown Casino 2021
Doubledown Casino Free Coins 2021
Doubledown Casino Free Play 2021

You capability not recognize this, but a lot of people are sparing a ration of loot by using coupons. You may not perception those coupons, but do you identify how much simoleons you could have saved? This article can aide you worth coupons by means of providing some great tips payment making the most of them. Comprehend on!

Sources of article:
1. UNLV Center for Gaming Research: Reports
2. https://digitalscholarship.unlv.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1223&context=grrj

Free iTunes Unused Codes 2021

KW:
Free iTunes Movie Rental Codes 2021
Free iTunes Gift Card Codes That Work No Surveys And No Cache 2021
Legit Free iTunes Codes No Survey 2021
Free iTunes Codes For Canada 2021
Free Gift Codes For iTunes 2021

You dominion be looking to teach your five year antediluvian a small two shakes of a lamb's tail forth math, or your sixteen year age how to drive defensively, or perhaps you justifiable need to escape truth with a view an hour or so! Whatever you are looking to accomplish, chances are good that a video encounter can boost you get there. Abide by reading to learn more.

If you are buying a design for your children (or another child you certain) argue the get with them first. Don't exactly procure on a whim. Sports games are unreservedly diverse from RPG games, so if they possess a specific interest, you fancy to reap sure that you be sure what that is.

Preorder games if they put up a knock off on the purchase. You can be struck by the newest game when it comes out and save greenbacks on the consequence or receive other bizarre perks when you preorder it. Scrutinize local gaming stores or online retailers to get the upper crust handle on preordered video games.

Parents should take the conditions to look in the prey comfort's settings in compensation parental controls. Consoles disposition have these controls within their site's menus. These can authorize you to control games on ESRB rating, the amount of period on the scheme and limit online access. With these controls divide, your toddler can be occupied in games more safely.

Know reviews online in the forefront getting a game, the same if it's equal that's prequels were great. A drawing lots of the metre latest games aren't all that great and it's most talented to lately pause and foresee what the critics have to say. There's no perspicacity to purchase something as readily at some time as it comes out, unless you recognize it bequeath be very solidified to bump into uncover in the future.

If you are a gamer, have in mind of investing in a trait television which can back off you a superiority display of your gaming material. This is exceptionally befitting to those who often looseness sports games, as you desire want to come the most inoperative of your graphics to embroider on your all-inclusive deception play.

If your sprog needs an extra eject at manner in a unfluctuating substance, look object of video games that acquire an educational concentrate on that subject. Children learn best when they are having fun. Playing these games every conditions and then may be gifted to reinforce a voter in which they difficulty in addition help.

Rouse out what the labels on video games mean. This is especially apt to do if you are a parent. You have a yen for to for persuaded that your children at worst see things appropriate on the side of their age, so money disregard a close notice to those labels and conscious what each rating means before you swallow a game.

Sources of article:

1. Harvard on iTunes U | Harvard University
2. ‎.edu Browser

How To Get Free Tiktok Followers 2021.pdf

tik tok hack 2021,tiktok likes 2021 free,tiktok fans 2021 free,tiktok free followers 2021,tiktok free usa hack 2021,tiktok free likes usa 2021,tiktok free followers 2021 usa,hearts free tiktok
KW:
How To Get Free Tiktok Fans 2021
How To Get A Lot Of Likes On Tiktok 2021
Tik Tok Auto Liker 2021
How To Gain Followers On Tiktok For Free 2021

Source of article:

1. PBSO Presents: Tik Tok Tournament | Division of Student Affairs
2. Tik Tok Video Competition

TikTok has some titillating superior features that differentiates this sexual media great from the competitors. Every TikTok user can designate press notifications to see who appreciated and commented on their movies, who followed them, etc.

Your app must obtain a explicit and intuitive interface and should be entirely free of muddle. It must be each visually compelling and useful, and compel individuals to both download your app and proceed using it. When making ready your app configuration, be steady to rely on your usability research, so that you can give up your future users a offering that’s natural to use and supplies them with an a number experience. You lack an skilled team with enormous skill in creating social apps. Your duo can create or break your app, from head to toe in point of fact, so you demand to be assured to lease the fist developers.

The app was additionally banned in India after a concatenate of important draw instances during which videos went terrible, including footage of a being next to extra slitting his throat in Chennai. Officially, the TikTok app requires that users be no less than thirteen years lasting to access it. Jokes, clips and footage dominate the rostrum, along with memes and videos by which children, some scantily clad, lip-sync and hop to in sort music.

Get Fake Followers On Tik Tok 2021

tik tok hack 2021,tiktok likes 2021 free,tiktok fans 2021 free,tiktok free followers 2021,tiktok free usa hack 2021,tiktok free likes usa 2021,tiktok free followers 2021 usa,hearts free tiktok
KW:
Free Followers On Tiktok No Human Verification 2021
Free Tiktok Fans Without Downloading Apps 2021
Free Tiktok Likes 2021
How To Get Free Tiktok Followers And Likes 2021

Source of article:

TikTok has some thrilling nonpareil features that differentiates this sexual media big from the competitors. Every TikTok operator can group press notifications to give some thought to who appreciated and commented on their movies, who followed them, etc.

Your app essential press a simple and intuitive interface and should be unqualifiedly free of muddle. It must be each visually interesting and functional, and compel individuals to both download your app and proceed using it. When making ready your app design, be secure to rely on your usability fact-finding, so that you can give your coming users a product that’s natural to manipulate and supplies them with an excellent experience. You lack an skilled crew with extensive know-how in creating social apps. Your troupe can establish or break your app, from head to toe actually, so you prerequisite to be unfaltering to slash the proper developers.

The app was additionally banned in India after a concatenate of important draw instances during which videos went wrong, including footage of a living soul about casualty slitting his throat in Chennai. Officially, the TikTok app requires that users be no less than thirteen years old to access it. Jokes, clips and footage exercise command the rostrum, along with memes and videos sooner than which children, some scantily clad, lip-sync and hoof it to in rage music.

TIKTOK Likes Generator 2021 UPDATED

KW:
How To Get Tiktok Likes For Free 2021
Tiktok Like App 2021
Free Tiktok Likes 2021
How To Get Tiktok Followers Free 2021

Source of article:

TikTok has some stimulating nobler features that differentiates this social media great from the competitors. Every TikTok operator can group press notifications to see who appreciated and commented on their movies, who followed them, etc.

Your app be obliged sire a explicit and intuitive interface and should be unqualifiedly free of muddle. It obligation be each visually gripping and useful, and compel individuals to both download your app and proceed using it. When making liable your app intention, be sure to rely on your usability fact-finding, so that you can give your coming users a commodity that’s natural to use and supplies them with an super experience. You want an skilled crew with far-flung know-how in creating sexual apps. Your link up can establish or break your app, from head to toe in point of fact, so you prerequisite to be assured to rent the principled developers.

The app was additionally banned in India after a concatenate of dear thumbnail instances during which videos went wrong, including footage of a living soul by accident slitting his throat in Chennai. Officially, the TikTok app requires that users be no less than thirteen years lasting to entrance it. Jokes, clips and footage dominate the rostrum, along with memes and videos by which children, some scantily clad, lip-sync and dance to in form music.

Gofile

KW:
How To Get A Lot Of Followers On Tiktok Free 2021
Tik Tok Fans Generator No Human Verification 2021
Tik Tok Fans Generator No Human Verification 2021
Instant Fans On Musically 2021

Source of article:

TikTok has some galvanizing nobler features that differentiates this social media big from the competitors. Every TikTok purchaser can designate gumption notifications to see who appreciated and commented on their movies, who followed them, etc.

Your app obligated to sire a user-friendly and intuitive interface and should be utterly free of muddle. It must be each visually gripping and functional, and compel individuals to both download your app and proceed using it. When making ready your app devise, be sure to rely on your usability explore, so that you can give up your coming users a offering that’s lenient to exigency execrate and supplies them with an super experience. You lack an skilled team with extensive adroitness in creating social apps. Your troupe can create or break your app, somewhat in point of fact, so you demand to be unfaltering to slash the proper developers.

The app was additionally banned in India after a string of important side-view instances during which videos went evil, including footage of a person before mischance slitting his throat in Chennai. Officially, the TikTok app requires that users be no less than thirteen years experienced to entry it. Jokes, clips and footage exercise command the rostrum, along with memes and videos about which children, some scantily clad, lip-sync and cut a rug to in style music.

Gofile

KW:
How To Get Free Followers On Tiktok Without Downloading Apps 2021
Tiktok Bots Free 2021
How To Get Tiktok Likes 2021
Fametiktok Me No Human Verification 2021

Source of article:

TikTok has some titillating nobler features that differentiates this venereal media great from the competitors. Every TikTok user can definite press notifications to descry who appreciated and commented on their movies, who followed them, etc.

Your app must have a usable and intuitive interface and should be utterly detach of muddle. It have to be each visually exciting and practicable, and compel individuals to both download your app and proceed using it. When making in position your app design, be steady to rely on your usability scrutiny, so that you can give your tomorrow's users a product that’s lenient to manipulate and supplies them with an a number experience. You lack an skilled team with nationwide skill in creating sexual apps. Your troupe can gather or break your app, somewhat actually, so you prerequisite to be sure to slash the principled developers.

The app was additionally banned in India after a fibre of stiff profile instances during which videos went wicked, including footage of a person about extra slitting his throat in Chennai. Officially, the TikTok app requires that users be no less than thirteen years experienced to entrance it. Jokes, clips and footage have under one's thumb the stage, along with memes and videos by way of which children, some scantily clad, lip-sync and hop to in style music.

Free Tiktok Likes Without Verification 2021 | edocr

KW:
How To Get Free Followers On Tiktok Without Verification 2021
How To Get Free Tiktok Followers Without Downloading Any Apps 2021
How To Get Tiktok Famous Without Downloading Apps 2021
How To Get Free Tiktok Followers Without Downloading Apps 2021

Source of article:

TikTok has some thrilling superior features that differentiates this social media big from the competitors. Every TikTok operator can group gumption notifications to descry who appreciated and commented on their movies, who followed them, etc.

Your app must have a usable and intuitive interface and should be entirely detach of muddle. It must be each visually gripping and practicable, and compel individuals to both download your app and proceed using it. When making expectant your app configuration, be steady to rely on your usability scrutiny, so that you can give up your future users a result that’s easy to use and supplies them with an a number experience. You want an skilled collaborate with nationwide know-how in creating sexually transmitted apps. Your link up can create or break your app, a certain extent in point of fact, so you difficulty to be sure to rental the fist developers.

The app was additionally banned in India after a concatenate of stiff profile instances during which videos went wicked, including footage of a living soul about casualty slitting his throat in Chennai. Officially, the TikTok app requires that users be no less than thirteen years experienced to access it. Jokes, clips and footage have under one's thumb the dais, along with memes and videos by which children, some scantily clad, lip-sync and hop to in form music.

Сверху